15
30
45
63

Do maratonu Pozostało

DATA
Slider

Aktualności

Ultramaraton Powstańca w Gminie Wieliszew

W niedzielny poranek prawie pół tysiąca osób stawiło się na linii startu i w sztafecie albo osobiście spróbowało zmierzyć się z dystansem 63 kilometrów. Dlaczego 63 km? Bo właśnie tyle trwało Powstanie Warszawskie.

To już kolejna edycja tego wyjątkowego biegu. W tym roku jednak został zmieniony zarówno dystans jak i formuła całego dnia. Poza głównym biegiem dla uczestników i ich rodzin został przygotowany bardzo bogaty program. Były zawody sportowe dla dzieci, wystawa broni współczesnej, lekcja historii o Powstaniu Warszawskim. Dodatkowo każdy mógł oddać krew i zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Dla najbardziej wytrwałych na deser zagrał zespół FORTECA.

 

ultramaraton 2016 2


Ok. 6:30 odbyła się odprawa. Pomysłodawca Ultramaratonu Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki wyjaśniał zasady i odpowiadał na pytania. Następnie uczestnicy sztafet zostali zaproszeni do autobusów, które rozwoziły na punkty zmian. Biegacze zostali poproszeni o to, aby pierwsze metry trasy pokonali wspólnie, manifestując w ten sposób swoją solidarność i świadomość idei, która przyświecała realizatorom przedsięwzięcia. Po minięciu szpitala w Wieliszewie zaczął się prawdziwy wyścig. Uczestnicy Ultramaratonu Powstańca mieli 10 godzin na pokonanie wyznaczonego przez organizatorów dystansu.

 

ultramaraton 2016 5


Pierwsza połowa trasy prowadziła przez lasy, częściowo przez łąki i tereny otwarte. Biegacze również pokonywali ją w porannych godzinach, gdzie jeszcze upał nie dawał się aż tak mocno odczuć, jednak wszyscy chętnie korzystali z możliwości ochłodzenia się na Skwerze w Olszewnicy Starej, gdzie sołectwo przygotowało zimną wodę do picia i wodę do polewania. W historycznym punkcie zlokalizowanym na terenie Fortu w Janówku mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fortu XVIIB Janówek przygotowali dla biegaczy miski z woda dla ochłody, napoje, batony energetyczne i wyjątkowy doping.

 

ultramaraton 2016 3


W miejscowości Góra, każdy mógł napić się chłodnej wody. Następnym punktem, gdzie zawodnicy mogli się ochłodzić był Krubin, gdzie mieszkańcy zorganizowali kurtynę wodną, bufet z pysznym ciastem marchewkowym. Po tym orzeźwiającym momencie zawodnicy długo musieli czekać na trochę cienia. Odcinek od Krubina do Sikor, który w całości prowadził przez łąki, gdzie upał prosto z nieba lał się na biegaczy dał się wszystkim we znaki. Dla ochłody OSP Krubin przygotowała basen oraz punkt z wodą.

 

ultramaraton 2016 8 kopia


Mieszkańcy Sikor kibicując polewali biegaczy wodą. Topolina, tutaj również nasi mieszkańcy nie zawiedli. Przypomnieli, że jest to 40 kilometr, a tym samym 40 dzień Powstania Warszawskiego, poza historycznym akcentem na uczestników biegu czekał bufet regeneracyjny. W Poddębiu na uczestników biegu czekał namiot, w którym przygotowane były orzeźwiające napoje, największym uznaniem cieszyła się cola oraz ciasto – Murzynek – upieczony przez sołtys Poddębia p. Halinę Ziółkowską.

 

ultramaraton 2016 7 kopia


W Skrzeszewie najmłodsi druhowie z OSP przygotowali punkty z wodą i owocami. W Komornicy na wszystkich uczestników czekał przygotowany plakat oraz miejsce gdzie mogli odpocząć i ugasić pragnienie. Kolejny punkt obstawiało Nadleśnictwo Jabłonna wraz ze strażą leśną. Nie zawiedli też mieszkańcy Wieliszewa, którzy również dopingowali biegaczy i wspomagali ich chłodnymi napojami. Zawodników również dopingowała i wspierała zimną wodą młodzież, która przyjechała z Cypru. W jednym z najtrudniejszym punktów, czyli Wieży Kościoła, do dalszej walki i pokonania ostatnich kilometrów zachęcało Płońskie Stowarzyszanie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego.

 

ultramaraton 2016 9 kopia


Najlepszym zawodnikiem został Tomasz Wojcieski z klubu ACTION, który dobiegł w 04:56:57. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Patrycja Bereznowska z klubu: LECHICI ZIELONKA. AGENCJA PROJEKT IGRZYSKA – to sztafeta, która okazała się najszybsza w swojej kategorii. W służbach mundurowych bezapelacyjnie wygrali RCZPI, natomiast wśród samorządów po złoto sięgnęli SAMORZĄDOWCY GMINY WIELISZEW I WÓJTOWA. Nagrody zwycięzcom wręczali: Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, gen. Stanisław Mandykowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna Stefan Traczyk.

 

ultramaraton 2016 10 kopia


Wyniki: TUTAJ

ultramaraton 2016 12


Gratulujemy wszystkim uczestnikom Ultramaratonu Powstańca 1944-2016. Taki sposób uczczenia pamięci Powstańców godny jest naprawdę wielkiego uznania.
Dziękujemy: żołnierzom z 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej za wsparcie na punktach, strażakom i obsłudze medycznej za czujność, a przede wszystkim mieszkańcom Gminy za doping, Sołectwom za serdeczne przyjęcie.


Organizator: Gmina Wieliszew
Współorganizatorzy : Powiat Legionowski, Nadleśnictwo Jabłonna
Patron Medialny: Gazeta Wieliszewska, Trener Biegania, Powiatowa, RunFollowme.pl

Partnerzy:
ALE Active live Energy, New Balance, 32. Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. Gen dywizji Konstantego Gustawa Orlicz-Deresza, ProReh, Polonus, SKM, Port Lotniczy Warszawa-Modlin, Zdrofit, Polskie Stowarzyszanie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego, DKSM, Grupy Historyczne: Zgrupowanie Bemowo oraz Radosław, Wieliszewski Dzień Zdrowia i Sportu: (Inqbator, Mediq Bravehearts Legionowo, Football Dream Academy, Animatorki uśmiechu, Spektrum sportu, Satori Sport, Klub Fundacja Bizoon, SUP Team, Piotr Rubaszkiewicz - Trener-Masażysta, Agnieszka Marcinkowska - Dietetyk, Artur Andruszka, Tomek Brzeziński, Magda Górska, Mikołaj Madejak, Maria Monika Kurek, Przemysław Cichocki).