15
30
45
63

Do maratonu Pozostało

DATA
Slider

Aktualności

Ultramaraton Powstańca 1944-2017

W niedzielę, 30 lipca odbyła się już 3. edycja tego wyjątkowego biegu upamiętniającego rocznicę Powstania Warszawskiego.

Start biegu poprzedziła odprawa, w trakcie której pomysłodawca wydarzenia i autor trasy biegu Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki wyjaśnił zawodnikom podstawowe zasady i odpowiadał na pytania. Następnie minutą ciszy zawodnicy uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego oraz została podniesiona flaga Polski na masz i zaśpiewano Hymn Polski. Pierwsze metry trasy biegacze pokonali wspólnie, w starcie honorowym, następnie rozpoczął się wyścig z dystansem i temperaturą, która od samego rana dawała się zawodnikom mocno we znaki. 

 ultramaraton internet 118

 

Pierwsza połowa trasy prowadziła przez lasy, częściowo przez łąki i tereny otwarte. Biegacze również pokonywali ją w godzinach porannych, gdy upał nie dawał się jeszcze tak mocno odczuć. Jednak wszyscy chętnie korzystali z możliwości ochłodzenia się na Skwerze w Olszewnicy Starej, gdzie sołectwo przygotowało zimną wodę do picia i wodę do polewania. W historycznym punkcie zlokalizowanym na terenie Fortu w Janówku mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fortu XVIIB Janówek przygotowali dla biegaczy miski z woda dla ochłody, napoje, batony energetyczne i wyjątkowy doping.

 

 

 ultramaraton internet 190

 

Również w miejscowości Góra każdy mógł się napić chłodnej wody. Następnym punktem, gdzie zawodnicy mogli się ochłodzić, był Krubin – mieszkańcy zorganizowali kurtynę wodną oraz bufet z pysznymi ciastami. Po tym orzeźwiającym przerywniku zawodnicy długo musieli czekać na trochę cienia. Odcinek od Krubina do Sikor, który w całości prowadził przez łąki, gdzie żar lał się prosto z nieba na biegaczy, dał się wszystkim we znaki. Dla ochłody OSP Krubin przygotował basen oraz punkt z wodą.

Mieszkańcy Sikor kibicując polewali biegaczy wodą. W Topolinie również tutaj nasi mieszkańcy nie zawiedli. Przypomnieli, że jest to 40 kilometr, a tym samym 40 dzień Powstania Warszawskiego. Poza historycznym akcentem na uczestników biegu czekał bufet regeneracyjny. W Poddębiu na uczestników biegu czekał namiot, w którym przygotowane były napoje orzeźwiające, a największym uznaniem cieszyło ciasto Murzynek - upieczony przez sołtys Poddębia p. Halinę Ziółkowską. W Skrzeszewie najmłodsi druhowie z OSP przygotowali punkty z woda i owocami. W Komornicy na wszystkich uczestników czekało miejsce gdzie mogli odpocząć i ugasić pragnienie. Kolejny punkt obstawiało Nadleśnictwo Jabłonna. Nie zawiedli też mieszkańcy osiedla TBS Wieliszew, którzy w okolicy plaży zorganizowali punkt z wodą i colą. Również mieszkańcy Wieliszewa dopingowali biegaczy i wspomagali ich chłodnymi napojami.  W jednym z najtrudniejszych punktów, czyli Wieży Kościoła, do dalszej walki i pokonania ostatnich kilometrów zachęcało Polskie Stowarzyszanie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego.

 

ultramaraton internet 613

Najlepszym zawodnikiem został Piotr Stachyra z klubu JS TEAM, który dobiegł w 04:48:52.Wśrod kobiet pierwsze miejsce zajęła Patrycja Bereznowska z klubu Wieliszew Heron Team. Agencja Projekt Igrzyska – to sztafeta, która okazała się najszybsza w swojej kategorii. W służbach mundurowych bezapelacyjnie wygrała sztafeta Janosiki, natomiast wśród samorządowych po złoto sięgnęli Urzędnicy UG Wieliszew.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Ultramaratonu Powstańca 1944–2017. Taki sposób uczczenia pamięci Powstańców godny jest naprawdę wielkiego uznania. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, żołnierzom z 32.Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej za wsparcie na punktach, strażakom i obsłudze medycznej za czujność, Sławkowi Jagnyziakowi z Bravehearts Legionowo za pomoc w poprowadzeniu rozgrzewki dla zawodników a przede wszystkim mieszkańcom Gminy za doping, sołectwom za serdeczne przyjęcie.

Organizator: Gmina Wieliszew

Współorganizatorzy: Powiat legionowski, Nadleśnictwo Jabłonna

Patron Medialny: Gazeta Wieliszewska, Magazyn Ultra

Partnerzy:

32. Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. gen dywizji Konstantego Gustawa Orlicz-Dreszera,  ProReh, Polonus, Polskie Stowarzyszanie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego, Radosław Przybyłek Filmmaker, AMC Pharma, TBS Wieliszew, MPWiK w Warszawie.